Zapraszamy wszystkich na spotkanie z Kung fu.
Ta wywodząca się z Chin i licząca sobie ponad 2 tys. lat tradycyjna sztuka walki, nazywana przez niektórych matką wszystkich sztuk walki, oferuje niezliczone i różnorodne style. Na metodę walki składają się m.in. techniki ręczne i nożne w postaci uderzeń i kopnięć, a także dźwignie, przechwyty i obalenia.
Kung fu stworzone zostało w celach obronnych i zdrowotnych. Adept hartował swoje ciało w trakcie niezliczonych godzin wyczerpujących treningów. Wszystko to odbywało się w duchu przestrzegania zasad moralnych i wewnętrznym rozwoju.
W obecnych czasach nikt nie ma już czasu na długie, codzienne treningi, ale spotykając się dwa razy w tygodniu staramy się choć w części odnieść do tradycji i ówczesnego zaangażowania.
W naszej grupie ćwiczymy oparte koncepcyjnie na systemie Bosku Pięciu Zwierząt techniki stylu tygrysa i smoka, które łączą w sobie twardość i gwałtowność z miękkością i sprytem. Pozwala to na dostosowanie się do walki, w zależności od rodzaju ataku. Dzięki temu też, osoby o różnej budowie fizycznej znajdą tutaj coś interesującego dla siebie.
Pomysłodawcom zajęć jest Grzegorz Michalak, absolwent Szkoły Hu Lung Pai Słupskiego Stowarzyszenia Chińskich Sztuk Walki, który z kung fu związany jest od roku 1995. Osoba ta nie jest wykwalifikowanym instruktorem, czego nie ukrywa. Posiada IV stopień wtajemniczenia (asystent), co zgodnie z regulaminem S.S.Ch.Sz.W. pozwala na samodzielne prowadzenie zajęć, za zgodą głównego instruktora.
Organizacja zajęć, które odbywają się w Bobolicach od 5 lat, ma więc charakter niezorganizowany, polegający na wspólnym i dobrowolnym treningu miłośników sztuk walki, prowadzonym jednak w sposób bezpieczny, rzetelny i usystematyzowany. Nie ćwiczymy po to, aby nauczyć się krzywdzić innych. Ćwiczymy po to, aby umieć się obronić, a najlepiej nie musieć walczyć w ogóle. Robimy to dla zachowania sprawności fizycznej i walki ze swoimi słabościami. Jest to wspaniała alternatywa dla aktywnego spędzania wolnego czasu.
Zajęcia są praktycznie dla każdego, a ze względów praktycznych proponujemy uczęszczanie w parach. Początkujący uczestnicy treningów przez pierwsze miesiące nauczani są podstawowych technik, takich jak postawy, bloki, kopnięcia i uderzenia. Jest to niezbędne do tego, aby właściwie przygotować się do dalszego rozwoju. Podczas zajęć, techniki przeplatane są wzmacniającymi ciało ćwiczeniami fizycznymi.
W ten oto sposób, uczestnicy zajęć hartując ciało i ducha poznają tradycję sztuki walki. Do tego potrzebny jest jedynie czas i wytrwałość. Nagrodą za ciężki wysiłek poza nabytymi umiejętnościami samoobrony jest dobre samopoczucie, kondycja, wzrost samoakceptacji i duma z tego, iż nie spędza życia przed telewizorem.
„Jeżeli chcesz się napić musisz zrobić to sam. Żaden opis wody nie zastąpi ci jej.”